İletişim Bilgileri

+90 (256) 213 34 35

+90 (507) 871 55 67

info@drbabacan.com

Cumhuriyet Mah. Adnan Menderes Bul.
No:6 Haltur Apt. (Evkur Üstü)
Merkez / AYDIN

Pzts - Cm. - 09:00-17:00,

Pazar - KAPALI

Medikal Cilt Bakımı

Medikal Cilt Bakımı

Cilt, insanlar için en önemli olan giyisidir. Estetik bir görüntünün de en önemli ögesidir. Bu nedenle cildi korumak bakmak hem estetik açıdan önemlidir hem de deri sağlığı için önemlidir. Bu nedenle düzenli olarak medikal cilt bakımı yapılmalıdır.

Medikal Cilt Bakımı Nedir?

Medikal cilt bakımı, profesyonel kişi tarafından profesyonel ürünler ile yapılan cilt bakımıdır.

Medikal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal cilt bakımı bazı temel adımları olan bir cilt uygulamasıdır. Bu adımlar şu şekildedir;

 • Medikal cilt bakımı için öncelikle hasta hazırlanmalıdır. Hazırlık aşamasında, hastanın saçları bone ve bant ile ıslanmaması için koruma altına alınır. Ardından boyundan itibaren havlu örtülür. Son olarak da hastanın cildi makyajdan arındırılır ve temiz, kuru hale getirilir. Çünkü medikal cilt bakımı temiz cilt üzerine uygulanmalıdır.
 • Hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra, hastanın yüzü özel bir jel ile tekrar temizlenir. Yumuşak pedler ile bu jel temizlendilten sonra peeling uygulaması yapılır. Bu şekilde, medikal cilt bakımının diğer adımlarının daha etkili olması ve derinin iç kısımlarına nüfuz ederek daha başarılı olması sağlanır. Çünkü peeling ile ölü hücreler cilt üzerinden uzaklaştırılır.
 • Peeling sonrasında cilde yoğun ılık buhar verilir. Buhar, cilt gözeneklerinin açılmasını, derinin yumuşamasını sağlar. Açılan gözeneklerdeki kirler yani siyah noktalar, yağ bezeleri, deri altındaki kabartılar daha kolay temizlenebilir. Yumuşayan cilt üzerinde daha rahat işlem yapılır ve iz kalmaması garanti altına alınır.
 • Bu aşamada tüm siyah noktalar, bezecikler tek tek temizlendikten sonra, cilt üzerine özel bir solüsyon sürülür ve cildin steril olması sağlanır. Açılan gözeneklerin mikrop kapmaması, kirler ile dolmaması için bu solüsyon önemlidir.
 • Cilt steril hale getirildikten sonra, tekrar peeling ve jel uygulamaları yapılır.
 • Bu aşamadan sonra eğer cildin ihtiyacı var ise düşük akımlı radyofrekans ile cilde sıkılaştırma, kollajen ve elastin uyarımı sağlanır.
 • Son adımlarda ise, cilt üzerine serum sürülür. Sürülen serum cildin ihtiyacına uygun olan vitamin, mineral, protein ve kollajen destekli kokteyllerden oluşan serumlardır. Serumu açılan gözeneklerden kolay emen deri bu şekilde toparlanır yavaş yavaş gözeneklerini toparlamaya başlar. Son olarak da nemlendirici kremler ile cilde masaj yapılır. Güneşten koruma özelliği olan yüksek faktörlü kremler ile de cilt koruması sağlanır ve işlem sonlandırılır.

Medikal cilt bakımına temel cilt terapileri için çözüm olan bazı pratik uygulamalar da kremler uygulanmadan önce kombin edilip uygulanabilir.

Medikal Cilt Bakımı Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Profesyonel cilt bakımının belli bir süre uygulanıp cilt tedavi edildikten sonra bırakılması uygun değildir. Çünkü bu işlemler bir bakımdır. Bakım sürekli olarak yapılmalıdır. Medikal cilt bakımı da periyodik olarak daimi şekilde uygulanmalıdır. Daha önce medikal cilt bakımı yaptırmayan, cildinde yoğun derecede siyah nokta olan, sivilceli, akneye yatkın ciltlerde 15 günde 1 şeklinde 4 yoğun bakım kürü uygulandıktan sonra, cilt kontrol altına alınır. Kontrol altına alınan ciltlerde ayda bir ya da 45 günde 1 medikal cilt bakımı yapılabilir. Günlük cilt bakımını aksatmayan ve doğru ürünler kullanan hastalarda ise bu süre 2 ayda bir şeklinde olabilir.

Medikal Cilt Bakımı Gerekli midir?

Elbette. Çünkü profesyonel cilt bakımı estetik görüntüden önce deri sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra yaşlanma belirtileri de düzenli yapılan cilt bakımı ile geciktirilebilir. Bu belirtiler, ince çizgiler, elastin ve kollajen kaybı, bu kayıplara bağlı olan sarkmalardır.

Medikal cilt bakımı ile hem yaşlanma belirtileri geciktirilir hem de bazı cilt problemleri tedavi edilebilir. Bu problemler,

 • Cilt lekeleri
 • Cildin solgunlaşması
 • Deri döküntüleri
 • Cildin kuruması, çatlaması
 • Aşırı yağlanma
 • Ciltteki kırışıklık başlangıçları
 • Sivilceler ve derin olmayan sivilce izleri
 • Cildin matlaşması gibi problemlerdir.

Medikal Cilt Bakımında Kullanılan Ürünler Nelerdir?

Söz konusu işlemlerde kullanılan ürünler, özel profesyonel ürünlerdir. Bu ürünler yoğun bakım içeriği olan, cilde hızlı nüfuz eden, profesyonel kişi tarafından uygulanması gereken doz özellikli ürünlerdir.

Ürünlerin farklı kullanış biçimleri ve farklı cilt tipleri için çeşitleri mevcuttur. Medikal cilt bakımından önce de doktorunuz cilt analizinizi yapacaktır. Cilt analiz sonucuna göre medikal cilt bakımında sizin için kullanılması gereken ürünler seçilir.

Bu ürünler bazen temel seri olarak bazen de ürünlerin bir birleri ile girdiği etkinin cilde yaratacağı etki kokteyl edilerek seçilir.

Whatsapp